Najbliższe wydarzenia

« »
Pn Wt Śr Cz Pt So N
"Nadzieja sprawia, że rośnie miłość, a miłość sprawia że rośnie nadzieja. Z pewnością nadzieja w Boską dobroć sprawia, że rośnie miłość ku Jezusowi Chrystusowi."
- św. Alfons Maria Liguori
Amazonki

Jubileusz 15 -lecia spotkań Gliwickich Amazonek

przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

            Gliwickie Stowarzyszenie Amazonek powstało w maju 1998 roku, a spotkania przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęły się 6 lutego 2000 roku. Mija już piętnaście lat naszego uczestnictwa w każdą pierwszą sobotę miesiąca we Mszy św. podczas której dziękujemy Bogu za nasze ocalenie. Kobiety po operacji piersi i leczeniu w Instytucie Onkologii zrozumiały, że po tak trudnych doświadczeniach potrzebna jest im stała opieka i wsparcie duchowe. Uznałyśmy, że taką pomoc najlepiej zapewni nam o. Jan Noga, który jako kapelan szpitala onkologicznego ma codzienny kontakt z cierpieniem i z nami, Amazonkami, przebywającymi na leczeniu w instytucie.

 

Ojciec Jan stał się naszym przewodnikiem i opiekunem duchowym 5 lutego 2000 roku została zorganizowana pierwsza uroczysta koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ówczesny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach o. Piotr Koźlak. Zaprosił on nas do stałego uczestnictwa w Mszach św. w naszej intencji i spotkań towarzyskich w sali parafialnej. Jesteśmy za tę opiekę niezmiernie wdzięczne, bo od tego czasu zaczęłyśmy systematycznie spotykać się i współpracować z o. Janem.

 

Spotkania nasze obfitują w różne ciekawe wydarzenia, Stało się już tradycją, że co roku w lutym w pierwszą sobotę miesiąca z okazji przypadającego w tym okresie wspomnienia św. Agaty, którą obrałyśmy na nasza patronkę, odprawiana jest uroczysta Msz św., której przewodniczy zaproszony  biskup.

 

O. Jan pytany o początki pracy z amazonkami tak wspomina „ Na początku, gdy powiadamiałem księży w gliwickich parafiach, o organizowanych spotkaniach dla Amazonek, było wielkie zdziwienie, że coś takiego zaczynamy. Wtedy jeszcze nie bardzo rozumieli, kim są nasze amazonki i mylili je z amazonkami jeżdżącymi na koniach. Napisałem taki wzór zaproszenia dla kobiet po amputacji piersi, ale wielu miało problem, jak to ogłosić w kościele. Tłumaczyłem, że tak, jak jest napisane, po prostu. Niektórzy jednak bardzo fajnie podeszli do sprawy. Najlepiej przyjął mnie nieżyjący już ks. Józef Dylus, proboszcz parafii Chrystusa Króla, który bez zarzutu, bez żadnego komentarza, powiedział, że ogłosi, iż taka grupa powstaje. Na drugie spotkanie duszpasterstwa amazonek przyszedł bp Gerard Kusz, poparł nas i wtedy się wszystko zmieniło, księża nie mieli już wątpliwości, że grupa nie jest jakimś dziwnym wymysłem. Zresztą ksiądz biskup do dziś nas odwiedza i mówi, że  to jedno z najlepszych stowarzyszeń, z którym się spotyka.”

                                               Na podst. artykułów Klaudii Cwołek i Danuty Podrazik

 

 

W bieżącym roku jubileuszowe spotkanie odbyło się 8 lutego, rozpoczęło się mszą św o godz 16.00. Na początku Eucharystii Amazonki podziękowały Ojcu Janowi Nodze za wieloletnią posługę w szpitalu i opiekę duchową nad ich wspólnotą, za wsparcie i modlitwę. Podczas homilii ks. Biskup w oparciu o teksty biblijne wskazywał na Jezusa który jest światłem świata. Przytaczając słowa biblijne „Wy jesteście światłem świata i solą ziemi” podkreślił słowo „jesteście” które wskazuje na aktualność tych słów, mamy być teraz i zawsze światłem dla świat. Mówił „ Wy amazonki, jesteście światłem świata i solą ziemi, gdy dajecie świadectwo że nawet choroba, cierpienie przeżywane z Jezusem, mają wartość. Choroba i cierpienie nie poniżają a uszlachetniają. Cierpienie przezywane z Jezusem i zaakceptowane jako droga naszego zbawienia, sprawia że jesteśmy światłem świata i solą ziemi.” ks. Biskup podziękował amazonkom za ewangeliczna postawę przepełnioną wiarą i podkreślił wielki szacunek którym darzy tą wspólnotę. Podziękował Ojcu Janowi Nodze za tak gorliwą i oddaną posługę dla tej wspólnoty. Po Eucharystii odbyło się spotkanie w salce Parafialne.

 

            Panie które cierpią na raka piersi i są dotknięte tym cierpieniem, zapraszamy w każdą pierwsza sobotę do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na mszę św. na godz. 16.00 

                                                                                              Andrzej M