Najbliższe wydarzenia

« »
Pn Wt Śr Cz Pt So N
"Nadzieja sprawia, że rośnie miłość, a miłość sprawia że rośnie nadzieja. Z pewnością nadzieja w Boską dobroć sprawia, że rośnie miłość ku Jezusowi Chrystusowi."
- św. Alfons Maria Liguori
Servi-Domini-Cantores 2019

W sobotę 22 czerwca, po wieczornej mszy św. odbył się koncert śpiewających kapłanów – Servi-Domini-Cantores. W naszej parafii to już drugi koncert tego niezwykłego zespołu, tym razem związany z obchodami 5. rocznicy koronacji ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy koronami papieskimi. Dla licznie zebranych w kościele słuchaczy była to prawdziwa uczta – nie tylko z powodu nieprzeciętnego poziomu artystycznego wykonawców, ale też było to podniosłe przeżycie duchowe, godne upamiętnienie wielkiego parafialnego święta, jakim było ukoronowanie ikony.

Rolę konferansjera przyjął jeden z wykonawców – ks. Paweł Sobierajski (tenor). Pozostali to: o. Rafał Kobyliński SJ (tenor), o. Tomasz Jarosz CSsR (baryton) i ks. Zdzisław Madej (tenor). Ostatni z członków zespołu, ks. Robert Kaczorwski (bas, baryton) tym razem nie mógł wziąć udziału w koncercie. Księżom-artystom towarzyszył przy fortepianie prof. Grzegorz Biegas, znakomity akompaniator, laureat wielu nagród, kameralista, pedagog wykładający w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach.

Koncert składał się z trzech części. W części pierwszej wykonano m.in. następujące utwory: „Ave Maria” Gaetano Donizettiego, „Panis Angelicus” Cesara Francka, „Ave Verum” Wolfganga Amadueusza Mozarta, „Agnus Dei” Georgesa Bizeta, „Preghiera” Francesco Paolo Tostiego, „Ave Verum” Karla Jenkinsa i „Panie mój” Józefa Elsnera. W części drugiej koncertu wykonano m.in. sławne „Laudate Dominium Omnes Gentes” Charlesa Gunoda oraz porywający chóralny „Va, Pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego.

Część trzecią poświęcono twórczości Stanisława Moniuszki (trwa obecnie Rok Moniuszkowski). Każdy z księży-artystów wykonał jedną z arii operowych skomponowanych przez Moniuszkę: arię z kurantem („Straszny dwór”), arię Janusza („Halka”), „Szumią jodły na gór szczycie” (aria Jontka – „Halka”) oraz arię Miecznika („Straszny dwór”). Prowadzący koncert ks. Sobierajski przywitał przy tej okazji znajdującego się wśród słuchaczy, naszego parafianina prof. Jana Ballarina, jednego z najwybitniejszych artystów operowych i operetkowych, obecnie cenionego wykładowcę z Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wychowawcę wielu znanych artystów operowych (w poniższej galerii można zobaczyć zdjęcie prof. Ballarina z ks. Sobierajskim).

Już w trakcie koncertu słuchacze nie szczędzili wykonawcom braw. Na zakończenie była to już owacja na stojąco. Servi Domini-Cantores zrewanżowali się wykonując w iście porywający sposób na bis najsławniejszą pieść neapolitańską „`O sole mio” (muzyka Eduardo Di Capua).

Na zakończenie koncertu o. proboszcz Piotr Świerczok, dziękując wykonawcom wyraził nadzieję, że kolejne rocznice wielkich wydarzeń w życiu naszej parafii będą również uświetnione takimi jak ten koncertami.