Najbliższe wydarzenia

« »
Pn Wt Śr Cz Pt So N
"Nadzieja sprawia, że rośnie miłość, a miłość sprawia że rośnie nadzieja. Z pewnością nadzieja w Boską dobroć sprawia, że rośnie miłość ku Jezusowi Chrystusowi."
- św. Alfons Maria Liguori
5 lat wspólnoty Niosącej Ducha

 

W latach 2015 i 2016 w naszej parafii odbyły się serie spotkań w ramach kursów ewangelizacyjnych Alpha. Alpha to czas wykładów i rozmów prowadzących do ożywienia, a nawet odkrycia wiary w Jezusa. Nic więc dziwnego, że grupa uczestników Alpha chciała dalej spotykać się i wspólnie modlić. Dlatego w grudniu 2016 roku o. Stanisław Madejczyk CSsR zdecydował o rozpoczęciu spotkań modlitewnych dla uczestników Alpha i wszystkich chętnych. Ponieważ dzisiaj katolicy świeccy są zachęcani do brania współodpowiedzialności za Kościół, również w tym przypadku odpowiedzialność za grupę, wspólnie z o. Stanisławem, za zgodą o. proboszcza wzięło małżeństwo – Marzena i Mateusz Nowakowie. Pierwsze spotkanie wspólnoty nie posiadającej jeszcze nazwy odbyło się w styczniu 2017 r. W tym roku mija więc 5 lat od tamtej chwili.

 

Staramy się modlić i żyć w postawie uwielbienia naszego Pana i Boga. Chcemy nie tylko śpiewać pochwalne pieśni na spotkaniach modlitewnych, ale żyć tak, by każda chwila była przepełniona Bożą chwałą. W modlitwie towarzyszy nam Maryja, ta która wyśpiewała "Magnificat" – "Wielbi dusza moja Pana", ta która była napełniona Duchem Świętym i przyniosła Go do najpierw do domu Elżbiety i Zachariasza. Właśnie do wydarzenia z 1 rozdziału Ewangelii św. Łukasza nawiązuje ikona towarzysząca naszej wspólnocie i jej nazwa. Ikona, nazywana po grecku Pneumatoforą, czyli Niosącą Ducha, to obraz Maryi niosącej Ducha Świętego. Marzeniem, które Bóg wkłada w nasze serca jest naśladowanie Maryi i niesienie Ducha Świętego światu.

 

Przez 5 lat istnienia wspólnoty wiele się wydarzyło. Jeszcze przed pandemią prowadziliśmy dla parafian Seminarium Odnowy Wiary, czyli cykl spotkań prowadzących do odnowienia relacji z Bogiem. Zorganizowaliśmy wtedy czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, które zgromadziło gliwickie wspólnoty charyzmatyczne. Później rozpoczął się czas koronawirusa. Musieliśmy zmienić sposób spotykania się i zrezygnować z wielu aktywności. Istotą wspólnoty są jednak relacje – spotkania członków wspólnoty ze sobą oraz z Bogiem. Nawet w czasach najgłębszego lockdownu, kiedy kościół był zamknięty dla wiernych, a obawialiśmy się wszelkich osobistych spotkań, prowadziliśmy modlitwę oraz spotkania wspólnoty przez internet. Zapis modlitwy, która była dostępna dla wszystkich chętnych do dzisiaj można odszukać na naszej stronie na Facebooku (facebook.com/NiosacaDucha). Najbardziej cenimy sobie spotkania osobiste, ale czas nie jest łatwy również dzisiaj, dlatego nauczyliśmy się korzystać z nowoczesnej techniki, która od tego czasu służy nam według potrzeb.

 

Podstawą formacji członków wspólnoty są spotkania w małych grupach. Liczą one około 5 do 10 osób i spotykają się według możliwości w domach, w salce parafialnej albo przez internet. Te spotkania to czas rozważania Słowa Bożego oraz pogłębiania naszej przyjaźni. Wspólnota o takiej strukturze realizuje nakreśloną przez ks. Blachnickiego, a potem powtarzaną przez św. Jana Pawła II i dzisiaj przez papieża Franciszka wizję Kościoła oraz parafii jako wspólnoty wspólnot. Począwszy od rodziny, poprzez małą grupę, wspólnotę i parafię każdy chrześcijanin powinien odnaleźć się w Kościele jak w dużej rodzinie ludzi wierzących. Wspólnota oparta na wierze w Jezusa Chrystusa, który z miłości do człowieka umarł na Krzyżu, to nie grupa anonimowych ludzi którzy spotykają się jedynie po to, aby się pomodlić i wziąć udział w Eucharystii, ale ludzie, którzy znają się, przyjaźnią ze sobą, wspierają i pomagają kiedy trzeba, czasem usługując sobie nawzajem w drobnych czynnościach, jak zakupy podczas kwarantanny. Czasem podnoszą na duchu, a czasem nawet pomagają materialnie.

 

Wspólnota Niosąca Ducha dba też o to, żeby nie zamknąć się w sobie i nie skupiać jedynie na własnych problemach. Z troską patrzymy na ubogich i bezdomnych. Nie mamy wielkiej wiedzy i możliwości, ale dobre słowo, rozmowa, zakupy lub poświęcony czas może zdziałać cuda. Może o tym zaświadczyć Jarosław, jeden z naszych braci ze wspólnoty, który jeszcze 3 lata temu był bezdomny i uzależniony od alkoholu. Dzisiaj to człowiek, który ma pracę, mieszkanie i – chociaż ponosi konsekwencje dawnych wyborów – wyprostował swoje życie. Utrzymujemy też kontakt z towarzystwem św. brata Alberta. Przed pandemią odwiedzaliśmy mieszkańców noclegowni, przywoziliśmy im samodzielnie zrobione kanapki i modliliśmy się z nimi. Dzisiaj, kiedy osobiste spotkania nie są takie proste, wspieramy ich paczkami świątecznymi starając się, aby każdy z mieszkańców noclegowni otrzymał prezent. Wspieramy także Fundację Stacja 6, która niesie pomoc osobom potrzebującym uwagi m.in. chorym, niepełnosprawnym, osobom starszym, pozbawionym opieki i niedostosowanym społecznie, bezdomnym, ubogim, samotnym rodzicom oraz opuszczonym dzieciom.

 

Patrzymy też z troską na ubogich i gnębionych przez konflikty mieszkańców odległych krajów. Jeden z naszych braci pochodzi z Kamerunu. Przyjechał na studia, a obecnie mieszka i pracuje w Gliwicach. Zwraca on naszą uwagę na potrzeby swoich rodaków, którym pomagamy finansowo za pośrednictwem zaufanych fundacji i osób działających na miejscu.

 

Jako wspólnota parafialna służymy także w parafii. Angażujemy się w oprawę liturgiczna mszy świętych i nabożeństw. Aktywnie wspieraliśmy także organizowane festyny parafialne i włączaliśmy się w pomoc przy rozprowadzaniu świec wigilijnych. Staramy się także być w łączności z innymi grupami parafialnymi.

 

Mimo że działamy już 5 lat nie jest nas wielu. Czas pandemii nie sprzyjał rozwojowi liczebnemu, ale ciągle rozwijamy się duchowo. Byliśmy świadkami wielu nawróceń, powrotów do Boga, do życia modlitewnego i sakramentalnego. Dwa "wspólnotowe" śluby sakramentalne po wielu latach życia daleko od Boga i Kościoła są tego najbardziej widocznym znakiem. Zmienia się też wiele drobnych spraw - nasza modlitwa, zaangażowanie, chęć by służyć innym. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bogu za te 5 lat, kiedy zebrał nas – samotne wyspy – we wspólnotę i pozwolił byśmy wspólnie szli Jego drogą. Jesteśmy też wdzięczni biskupowi Andrzejowi Iwaneckiemu, że swoją obecnością umocnił nas i pokazał, że hierarchia Kościoła docenia i popiera aktywność świeckich w Kościele, którzy zgodnie z oczekiwaniami formułowanymi przez papieża mają swoją rolę i swoje miejsce w Kościele, inne niż duchowni, ale nie mniej ważne.

 

Jeśli szukasz relacji z Bogiem i pragniesz odnaleźć swoje miejsce w parafii, to wspólnota Niosąca Ducha serdecznie zaprasza na spotkania modlitewne, które odbywają się w każdy czwartek w wyjątkiem trzecich czwartków miesiąca. W trzeci czwartek miesiąca Niosąca Ducha w łączności z innymi wspólnotami gliwickimi uczestniczy w Eucharystii z modlitwą o uzdrowienie w kościele na os. Sikornik.

 

Marzena i Mateusz Nowakowe