Najbliższe wydarzenia

« »
Pn Wt Śr Cz Pt So N
"Nadzieja sprawia, że rośnie miłość, a miłość sprawia że rośnie nadzieja. Z pewnością nadzieja w Boską dobroć sprawia, że rośnie miłość ku Jezusowi Chrystusowi."
- św. Alfons Maria Liguori
Ogłoszenia Parafialne

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

29.03.2020

V Niedziela Wielkiego Postu  

                                                                                                                              

 1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupiamy się na rozważaniu męki Pańskiej. Nie możemy spotkać się na Liturgii w kościele. Łączymy się duchowo. Z wielką ufnością prośmy Miłosiernego Boga w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.
 2. Jak wiecie obowiązują nowe decyzje władz państwowych oraz naszego księdza Biskupa Jana Kopca. Dekret ks. Biskupa znajduje się na stronie internetowej parafii.
 3. Kościół będzie otwarty w dni powszednie od godz. 10.00 do 18.00, a w niedzielę od 10.00 do 12.00. Pamiętajmy, że w danym momencie w kościele może być obecnych 5 osób. Kancelaria parafialna czynna we wtorek i czwartek  od 10.00 do 11.00 i 16.00 do 17.00. Można również dzwonić pod numer telefonu 512733470.
 4. W związku z panującą sytuacją, ks. Biskup w swoim Dekrecie przypomina nam, że „… ani II przykazanie kościelne ani też przepis kan. 989 KPK nie obligują ich do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocyze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe; wyznanie grzechów odpuszczonych w sposób nadzwyczajny w sakramentalnej spowiedzi pod sankcją wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny”. W związku z tym, że nie będzie organizowana spowiedź przedświąteczna, to osoby, które chciałyby przystąpić do spowiedzi mogą to uczynić w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 12.00 i 16.00 do 18.00. Jeden z ojców będzie dyżurował w kaplicy Adoracji (wejście od ul. Daszyńskiego). Pamiętajmy, aby dostosować się do obowiązujących zarządzeń.
 5. We wtorek, 31 marca, o godz. 19.00 transmisja Nieustannej Nowenny, w TVIMPERIUM oraz w internecie pod adresem www.tvimperium.pl. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. Bp Jan Kopiec.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek w modlitwie prośmy o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski.
 7. Odwołane są odwiedziny chorych w pierwszy piątek miesiąca.
 8. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Róże różańcowe prosimy o trawnie na modlitwie rozważając tajemnice z miesiąca marca.
 9. Intencje mszalne na miesiące lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku, będą przyjmowane, od 1 kwietnia, telefonicznie pod numerem 322314470.
 10. Przypominam, że przyjęte intencje na bieżący tydzień, są odprawiane zgodnie z ustaloną datą. Msza św. o godz. 9.00  jest transmitowana na stronie internetowej parafii: www.krzyz-gliwice.pl
 11. Transmisje w TVIMPERIUM i w internecie www.tvimperium.pl: Niedziela – Msza św. o 10.00, Gorzkie Żale o 18.00; W tygodniu – Msza św. o 8.00 i 18.00, w piątek Droga Krzyżowa o 18.00; we wtorek o 19.00 Nowenna z Sanktuarium MBNP w Gliwicach.
 12. Bóg zapłać za złożone w ciągu tygodnia, w kościele i na koncie bankowym, ofiary na utrzymanie kościoła i parafii.
 13. „Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą: Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.”
 14. O nowych decyzjach Ks. Biskupa będziemy informować na stronie internetowej parafii – www.krzyż-gliwice.pl
 15. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: o. Bronisław Kępa CSsR,l.79 (Tuchów), Bronisława (K) Jaworowska,l.105, Teodozja Janik,l.95, Leokadia Jankowska,l.94. Wieczny odpoczynek…

Błogosławionego V Tygodnia Wielkiego Postu


 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

22.03.2020

IV Niedziela Wielkiego Postu 

Leatare 

1.     Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Dzisiaj, w związku z panującą pandemią, trudno zobaczyć radość. Nie możemy spotkać się na Liturgii w kościele. Łączymy się duchowo. Z wielką ufnością prośmy Miłosiernego Boga w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.

2.     Kościół będzie otwarty w dni powszednie od godz. 10.00 do 18.00. Okazja do spowiedzi od 10.00 do 11.00 i 17.00 do 18.00. Kancelaria parafialna czynna we wtorek i czwartek  od 10.00 do 11.00 i 16.00 do 17.00. Można również dzwonić pod numer telefonu 512733470.

3.     We wtorek, 24 marca, o godz. 19.00 transmisja w TVIMPERIUM oraz w internecie pod adresem www.tvimperium.pl, Nieustannej Nowenny. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. Bp Andrzej Iwanecki.

4.    W środę przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

5.   Rekolekcje wielkopostne zostają odwołane. Planowany termin rekolekcji to 24.06 do 26.06. 2020r. Będzie to przygotowanie do V Rocznicy ustanowienia naszego kościoła Diecezjalnym Sanktuarium MBNP.

6.     Przypominam, że przyjęte intencje na bieżący tydzień, są odprawiane zgodnie z ustaloną datą.

7.    Transmisje w TVIMPERIUM i w internecie www.tvimperium.pl: Niedziela – Msza św. o 10.00, Gorzkie Żale o 18.00; W tygodniu – Msza św. o 8.00 i 18.00, w piątek Droga Krzyżowa o 18.00; we wtorek  o 19.00 Nowenna z Sanktuarium MBNP w Gliwicach.

8.    Bóg zapłać za złożone w ciągu tygodnia, w kościele i na koncie bankowym, ofiary na utrzymanie kościoła i parafii.

9.     O nowych decyzjach Ks. Biskupa będziemy informować na stronie internetowej parafii.

10.  W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: o. Stanisław Mikrut CSSR,l.81 (Tuchów), o. Stanisław Wzorek CSsR,l.60 (Boliwia), Elżbieta Wojtuszek,l.88, Helena Kalita,l.70, Leszek Starzak,l.51

Błogosławionego IV Tygodnia Wielkiego Postu.


OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

15.03.2020

III Niedziela Wielkiego Postu

200 Rocznica Śmierci św. Klemensa Hafbauera CSsR

1.      Sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy, w związku z zagrożeniem koronawirusem wymaga od nas odpowiedzialnego podporządkowania się zaleceniom władz państwowych, ale również mobilizuje nas do jeszcze większego wysiłku duchowego. Ten Wielki Post przybrał dodatkowy charakter umartwienia. Wykorzystajmy tę trudną sytuację także jako czas swoistych rekolekcji, służących wzmożonej modlitwie, przypomnieniu najważniejszych praw o Bogu i człowieku, a także jeszcze większemu pogłębianiu osobistej relacji z Bogiem i ze wspólnotą Kościoła, która w trudnych czasach tym bardziej pragnie dawać oparcie i nieść pomoc swoim wiernym.

2.      Dekretem Ks. Biskupa Gliwickiego:

-  Zostają odwołane planowe godziny Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Kapłani będą odprawiać przewidziane Msze św. według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo), nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.

- Ze względu na decyzję o sprawowaniu Mszy św. bez udziału ludu udzielam wszystkim diecezjanom oraz innym osobom przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej, dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św ; jednocześnie przypominam o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

- Zawieszone zostają nabożeństwa Gorzkich żali i Drogi Krzyżowej we wszystkich kościołach i kaplicach; przypominam również o zawieszeniu wszelkich rekolekcji i misji parafialnych, jak również wyjazdów i spotkań formacyjnych.

- Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób). Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale sine populo lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego

- Zaleca się otwarcie kościołów celem umożliwienia indywidualnej modlitwy, mając jednak na uwadze, by jednorazowo w kościele nie przebywało więcej niż 50 osób.

- Zaleca się zorganizowanie dyżurów w konfesjonale w ciągu dnia.

- Zgodnie z zaleceniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zachęcam kapłanów oraz osoby konsekrowane do modlitwy różańcowej w swoich wspólnotach codziennie o godzinie 20.30, zakończonej Apelem Jasnogórskim, a wiernych w swoich rodzinnych domach.

Pełny tekst Dekretu znajduje się na stronie internetowej parafii.

3.      Kościół będzie otwarty w dni powszednie od godz. 10.00 do 18.00. Okazja do spowiedzi od 10.00 do 11.00 i 17.00 do 18.00. Kancelaria parafialna czynna we wtorek i czwartek  od 10.00 do 11.00 i 16.00 do 17.00

4.      Wizytacja Biskupa oraz bierzmowanie, które miało odbyć się w czwartek (19 marca), zostało odwołane.

5.      W czwartek przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP.

6.      Nieustanna Nowenna we wtorek zostaje zawieszona. Zachęcam do odprawienia jej w domach rodzinnych.

7.      Z wielką ufnością polecajmy Bożemu Miłosierdziu, przez wstawiennictwo MBNP, sprawy związane z epidemią koronawirusa.

8.      O decyzjach Ks. Biskupa będziemy informować na stronie internetowej parafii.

Błogosławionego III Tygodnia Wielkiego Postu – Do zobaczenia…


OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

08.03.2020

II Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. W Kościele powszechnym przeżywamy niedzielę ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy tych, którzy głoszą Ewangelię na krańcach ziemi. Przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc dzieciom w Afryce. Zapraszamy o godz. 17.00 na  nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem Pasyjnym.
 2. Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Choć to świecka tradycja, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
 3. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: Droga Krzyżowa w dni powszednie  (z wyjątkiem wtorku) o godz. 18.00, a w piątek dodatkowo o godz. 9.30, Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17.00.
 4. W czwartek, 12 marca, przypadają urodziny o. Proboszcza. Msza św. w jego intencji o godz. 7.00. Pamiętajmy o nim w modlitwie. O godz. 17.00 zapraszamy na Krąg Biblijny.
 5. W dniach 12 do 14 marca będziemy przeżywać triduum przed świętem św. Klemensa. Specjalne Nabożeństwo w czwartek o godz. 8.30 i 18.30, w piątek o godz. 9.30 i 18.00, a w sobotę , w ramach spotkania Bractwa MBNP, o godz. 8.30.
 6. W piątek, 13 marca, przypada 7. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
 7. W piątek kościół otwarty przez cały dzień.

- Od 6.00 do 19.00 możliwość spowiedzi i adoracji

- O godz. 9.30 Droga Krzyżowa

- O godz. 12.00 Msza św.

- O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

- O godz. 17.00 Msza św. szkolna.

 1. W sobotę o godz. 18.30 Msza św. w intencji piekarzy i cukierników z okazji przypadającej uroczystości św. Klemensa Hofbauera
 2. W przyszłą niedzielę, 15 marca, przypada 200 rocznica śmierci św. Klemensa Hofbauera. Rozpocznie się Rok Jubileuszowy. Składka na Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  w Rusinowicach.
 3. W naszym mieście od marca rozpoczyna się cykl comiesięcznych Eucharystii połączonych z krótką adoracją w intencji mieszkańców Gliwic, które będą odprawiane w różnych parafiach najczęściej w II sobotę miesiąca. Na pierwszą Msze świętą za mieszkańców Gliwic zapraszamy do kościoła Chrystusa Króla w najbliższą sobotę (14 marca) – będzie jej przewodniczył ks. bp Andrzej Iwanecki.
 4. KIK zaprasza na spotkanie w środę 11 marca o godz. 18.30. Spotkanie odbędzie się w kaplicy św. Jadwigi przy kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach.
 5. Nabożeństwa w tym tygodniu:
  • Nowenna do MBNP we wtorek o godz. 8.30 i 18.00 
  • Różaniec w poniedziałek i czwartek o godz. 8.30.

W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności. Danuta Radyk, Jadwiga Kabała, Bronisław Rutkowski, Grzegorz Skoracki, Sławomir Zubko, Andrzej Lipczyk. Wieczny odpoczynek…


OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

01.03.2020

I Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Zapraszamy o godz. 17.00 na  nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem Pasyjnym. Dziękujemy o. Proboszczowi Markowi Winiarskiemu za wygłoszone kazanie, a wam za ofiary na budowę kościoła w parafii św. Michała Archanioła w Żernicy.
 2. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
 3. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: Droga Krzyżowa w dni powszednie  (z wyjątkiem wtorku) o godz. 18.00, a w piątek dodatkowo o godz. 9.30, Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17.00.
 4. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. O godz. 18.30 Msza św. i spotkanie dla młodzieży, która przygotowuję się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek o godz. 8.30 Adoracja w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. O godz. 18.30 Msza św. i spotkanie LSO i DSM.
 6. W piątek odwiedziny chorych od godz. 9.00
 7. W piątek kościół otwarty przez cały dzień.

- Od 6.00 do 19.00 możliwość spowiedzi i adoracji

- O godz. 9.30 Droga Krzyżowa

- O godz. 12.00 Msza św.

- O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

- O godz. 16.30 spowiedź dla dzieci, a o godz. 17.00 Msza św. szkolna

 1. W sobotę o godz. 7.40 rozważanie w ramach nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. O godz. 11.00 Msza św. i spotkanie wspólnoty osób niepełnosprawnych Stokrotki. Msza św. i spotkanie Amazonek o godz. 16.00
 2. W przyszłą niedzielę, 8 marca, o godz. 11.00 Msza św. w intencji rocznych dzieci. Zapisy przy furcie klasztornej. Zbiórka do puszek na pomoc dla dzieci w Afryce
 3. KIK zaprasza na spotkanie w środę 4 marca o godz. 18.30. Spotkanie odbędzie się w kaplicy św. Jadwigi przy kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach
 4. Nabożeństwa w tym tygodniu:
  • Nowenna do MBNP we wtorek o godz. 8.30 i 18.00
  • Różaniec w poniedziałek i w sobotę o godz. 8.30
 5. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności. Henryka Stankiewicz,l.86, Jadwiga Golańska,l.87, Józef Małysa,l.87, Witold Bielenin,l.73. Wieczny odpoczynek…